Pískovcovou skulpturu hlavy Karla Havlíčka Borovského, u které nyní stojíte, vytvořil v roce 2019 sochař Michal Olšiak (*1978), rodák ze Žďáru nad Sázavou, na soukromou objednávku. V Havlíčkově Borové byla socha instalována v červnu roku 2020.
Hlava Havlíčka s jeho osobitým zádumčivým až vzdorovitým výrazem ve tváři, vystupující z rozevřené knihy symbolizující spisovatele, jakoby vyrůstá ze skály v podobě pískovcového kamení odkazující na pevnost jeho názorů a životních postojů. Zezadu sochy jsou na deskách knihy vytesány iniciály KHB a MO. Socha byla vytvořena z pískovcového bloku vytěženého v lomu v Podhorním Újezdu u Ostroměře nedaleko Hořic v Podkrkonoší.
Váha sochy je přibližně 4 tuny a její rozměry jsou: šířka 2,7 m, výška 1,6 m a hloubka v nejširším místě 80 cm.
Figurální sochu Karla Havlíčka Borovského je možno v naší zemi nalézt v 16 městech a obcích, a to na nejvíce místech ve Středočeském kraji (celkem 4 sochy); alespoň jedna Havlíčkova socha je k vidění v 10 ze 14 krajů naší republiky.
Celkem je v České republice 17 figurálních soch Karla Havlíčka Borovského; v Praze jsou totiž sochy dvě. Z toho je 15 soch samostatně stojících na podstavcích a 2 sochy jsou součástí výzdoby fasády činžovních domů.
Od Havlíčkovy Borové nejvzdálenější Havlíčkova socha je ve vzdušnou čarou 180 km vzdáleném severočeském Duchcově.
Pokud jde o autora, tak nejvíce Havlíčkových soch je od kutnohorského rodáka, sochaře Josefa Strachovského, a to celkem 6 soch, které se nachází v těchto městech a obcích: Praha (celkem 2 sochy), Plzeň, Kutná Hora, Vysoké nad Jizerou a Havlíčkova Borová.
Nejstarší Havlíčkova socha je v Kutné Hoře a instalována byla v roce 1883.
Celkem čtyři sochy Havlíčka (sochy v Praze, Havlíčkově Brodě, Rakovníku a Duchcově) byly v průběhu II. světové války ze svých míst odstraněny, aby se na stejná místa v průběhu poválečných let vrátily; další dvě Havlíčkovy sochy (sochy v Hořicích a Chocni) byly v rámci svých měst přemísťovány na nová stanoviště.
Ve třech případech (sochy v Praze, Kutné Hoře a Jedovnici) stojí Havlíček na „svém“ náměstí; v jednom případě (socha ve Vysokém Veselí) najdeme Havlíčka v „jeho vlastní“ ulici.
Zajímavost: U většiny soch má Havlíček napřaženu pravou ruku nahoru před sebe, zatímco u některých má pravou ruku položenu na hrudi (sochy v Hořicích, Chroustově, Prostějově a Jedovnici) anebo obě ruce založeny na prsou (socha v Duchcově), tak jako u jediné sochy (socha v Rakovníku) má Havlíček obě ruce svěšené podél těla a dlaně zatíná v pěst.
Autor textu: Martin Barák
Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů