Havlíčkova Borová
Havlíčkova Borová Peršíkov a Železné horky

Tipy na výlety

Borovská jezírka

Borovská jezírka se nachází severovýchodně o Borové a jsou součástí lesů Ranského masivu. Zaplavené šachty, ve kterých se v 19. století těžila železná ruda, daly vzniknout této chráněné přírodní památce, kterou tvoří malebné vodní plochy střídající se se zalesněnými vyvýšeninami. V osadě Železné Horky stojí za prohlídku sýpka, přestavěná z původní dvoupatrové tvrze připomínané v roce 1569. Dobře patrné je i místo původního valového opevnění. V osadě Peršíkov stojí roubené stavení, doklad typické lidové architektury zdejšího kraje.

Galerie u muzea

Soukromá prodejní galerie nabízí obrazy, grafiky a skleněné plastiky výtvarníků žďárského a havlíčkobrodského regionu.

Havlíčkův Brod

Na řece Sázavě počátkem 13. století vyrostlo starobylé město. Původní osada při stříbrných dolech se stala městem s královskými právy. Z bohaté historie zůstalo zachováno kolem stovky památek a historické jádro města je od konce 80. let památkovou zónou. Městské hradby s baštami, historické centrum s barokním náměstím, středověká Štáflova chalupa, zdobné kostely, barokní kašna s bohem Tritonem, kostra hlásného Hnáta na radniční věži nebo jeden z nejstarších zvonů v českých zemích Vilém, jsou jen náznakem historického bohatství, které zve návštěvníky města k prohlídce. V Havlíčkově domě na náměstí sídlí Muzeum Vysočiny, součástí stálé expozice je původně vybavený byt Karla Havlíčka Borovského. V sousedství Muzea se nachází Galerie Vysočiny. Dominantou města je děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie s vyhlídkovou věží.

Chotěboř

Město vzniklo z původní osady na odbočce z Liběcké stezky. Je spjato s těžbou stříbra a uranové rudy. Chotěboř se stala královským městem a později byla věnným městem českých královen. Z nejvýznamnějších historických památek stojí za zmínku zámek rodu Dobrzenských, kostel sv. Jakuba, mariánský sloup z roku 1700, socha Panny Marie na náměstí, kaple Povýšení sv. Kříže a kaple sv. Anny. Mezi nejznámější chotěbořské rodáky patří spisovatel Ignát Herrmann, který má ve městě pomník.

Kostel Svatého Víta

Pozdně gotický kostel sv. Víta stojící na kopci, jehož vrchol se vypíná do výšky 637 m n. m., je zdaleka viditelnou dominantou této části Českomoravské vrchoviny. Nynějšímu kostelu (15 - 16. stol.) pravděpodobně předcházela románská, či románsko-gotická stavba. Nejspíše v 17. století byla ke kostelíku přistavěna čtyřboká věž, ve které jsou umístěny dva zvony. U vchodu do sakristie je ve zdi vsazen malý epitaf věnovaný sourozencům Karla Havlíčka, kteří zemřeli v útlém věku. Od kostela je krásná vyhlídka do kraje. Pod kostelem se nachází barokní fara datovaná rokem 1726.

Krucemburk

Krucemburk leží na severozápadním okraji Žďárských vrchů. Náměstí dominuje kostel sv. Mikuláše s ohradní zdí. Památce malíře Jana Zrzavého se můžeme poklonit u jeho hrobu na hřbitově u kostela. V obci se nachází Pamětní síň Jana Zrzavého. Vyznavači vodních sportů mohou využít nedaleký rekreační rybník Řeka.

Pomník Karla Havlíčka Borovského

Pomník Karla Havlíčka na borovském náměstí je kopií sochy Josefa Strachovského. Originál se nachází v Kutné Hoře. Pomník byl v Borové slavnostně odhalen 25. 8. 1901.

Poustevníkova studánka

K této studánce se váže pověst již ze začátku 17. století. Nedaleko studánky žil v jeskyni poustevník. Místní mu říkali Ondřej a za zvonění v Borovském kostelíku dostával trochu jídla. Byl to podivín a lidem se vyhýbal. Později nešťastně zahynul ve "svém" kostelíku a v dopise vysvětlil, proč žil takový život. Nešťastná láska. Ale příběh pokračuje. Opět mladík, který přišel o svou milou hrozným způsobem - roztrhal ji medvěd. I on se pomátl a nastěhoval se do opuštěné jeskyně. Po pár letech zmizel neznámo kam. Celou pověst i píseň o studánce si přijďte přečíst. Voda je studená a dobrá pro každého kolemjdoucího.

Poustevníkova studánka  1

Poustevníkova studánka

Jihovýchodním směrem od borovského kostela v lese zvaném Pasíčka se nachází studánka s velmi dobrou pramenitou vodou. Od nepaměti se jí říká Poustevníkova. Váže se k ní místní pověst o poustevníku Ondřejovi. Malebná příroda vybízí k pěší turistice a chladivá voda z lesní studánky láká k osvěžení.

Přibyslav

Nejstarším památkovým objektem, který tvoří neodmyslitelnou dominantu města, je gotická věž z roku 1497. S věží sousedí barokní kostel sv. Jana Křtitele a bývalý ženský špitál z roku 1692. Zámek v Přibyslavi byl vybudován Zachariášem z Hradce v roce 1560. V objektu se nyní nachází Hasičské muzeum a Centrum hasičského hnutí.

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského

Dům byl postaven v roce 1818 otcem Karla Havlíčka Matějem Havlíčkem, který v něm zřídil svůj kupecký krám. V roce 1931 bylo v rodném domku Karla Havlíčka Borovského slavnostně otevřeno muzeum. V domě je stálá expozice věnovaná životu a dílu tohoto slavného rodáka. Reliéf ve štítu domu byl odhalen v roce 1862 při příležitosti prvních Havlíčkovských slavností. Od roku 1998 patří dům do majetku obce Havlíčkova Borová.

Škola

Podle pamětní knihy borovské fary byla v Borové škola již před rokem 1727. V roce 1785 byla na náměstíčku pod kostelem postavena nová zděná škola, kterou od svých pěti let navštěvoval také Karel Havlíček. Stará škola Havlíčkova má nyní již značně pozměněný vzhled. Na domě je pamětní deska a stojí před ním půvabná Boží muka datovaná rokem 1765. Budova dnešní základní školy stojí na borovském náměstí. Stará část byla dokončena v roce 1888, nová byla přistavěna koncem sedmdesátých let dvacátého století. Další přístavba je z roku 2004.

Architektonicky zajímavé jsou také empírové štíty domů podél silnice vedoucí do Vepřové a poměrně velký komplex staveb užitného charakteru (mlýn, sýpka, pivovar) v dolní části obce datovaný rokem 1799. V okolí mlýna a pivovaru protéká Borovský potok, který zde vytváří půvabné meandry.

Žďár nad Sázavou

Přestavbou cisterciáckého kláštera vznikl ve Žďáře nad Sázavou zámek, ve kterém je umístěno Muzeum knihy a expozice Jana Blažeje Santiniho. Významné dílo tohoto barokního architekta, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, bylo v roce 1994 zařazeno mezi památky UNESCO. Regionální muzeum sídlí v budově zrekonstruované tvrze.

Ždírec nad Doubravou

Na úpatí Železných hor a Žďárských vrchů se rozprostírá mladé, dynamicky se vyvíjející město Ždírec nad Doubravou. V raném středověku procházela těmito místy významná obchodní Liběcká stezka spojující Čechy a Moravu. V současnosti je město důležitým dopravním uzlem. Členitá krajina s přírodními i historickými zajímavostmi vytváří podmínky pro příjemné a aktivní prožití volného času. Atraktivním místem pro turistiku v okolí Ždírce je údolí řeky Doubravy s množstvím romantických zákoutí.

Žižkova mohyla

Vydáte-li se z Havlíčkovy Borové po červené turistické značce směrem na Žižkovo Pole (Šenfeld), dojdete k pamětní mohyle postavené roku 1874 na místě, kde 11. října 1424 zemřel husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Jedná se o 16 metrů vysokou kuželovou stavbu z kamenných kvádrů.

V prostorách přibyslavského zámku z roku 1565 je umístěna expozice přibližující historii i současnost hasičského hnutí v ČR, mezinárodní spolupráci se zeměmi CTIF i region Přibyslavska. Nejstarší stavbou města Přibyslav je gotická věž z roku 1497. V její blízkosti stojí bývalý ženský špitál.

Pro občany

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Mapový portál Mapotip

Banner - mapy

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne

Munipolis

Munipolis

Informace od nás

info

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Více o službě

Chci se zaregistrovat